مقالات بهترین شیرینی های مخصوص عید کدام اند؟
23 اسفند 1400

بهترین شیرینی های مخصوص عید کدام اند؟

خرید شیرینی در اغلب اوقات بیانگر شروع یک اتفاق خوب است. از این جهت همه در ابتدای سال، شیرینی خریده و کام میهمانان خود را شِکَرین  می‌کنند. شیرینی‌ مخصوص عید باید ماندگاری زیادی داشته باشد؛ چراکه اقوام و آشنایان با شروع اولین روز سال تا سیزدهم فروردین، به منزل یکدیگر سر می‌زنند و آیین گذشتگان را به جا می‌آورند. علاوه بر این موارد، شیرینی‌های مخصوص نوروز  باید به صرفه نیز باشد، از این جهت اغلب افراد شیرینی خشک را که ماندگاری خوب و قیمتی به صرفه دارد، برای پذیرایی در روزهای سال نو استفاده می‌کنند.

برای عید چه نوع شیرینی ای بخریم؟

همان‌گونه که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، شیرینی مخصوص عید باید ماندگاری خوب و قیمتی مناسب داشته باشد تا در ایام سال نو، بتوان از میهمانان پذیرایی مناسبی داشت. شیرینی‌های خشک، همیشه بهترین گزینه برای این‌کار هستند؛ چراکه علاوه بر ماندگاری خوب، قیمتی مناسب نیز دارند. از جمله بهترین و با کیفیت‌ترین شیرینی‌‌های نوروزی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیرینی برنجی

شیرینی برنجی یکی از خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های کرمانشاه است. در ترکیبات این شیرینی مخصوص نوروز از آرد برنج، گلاب، روغن کرمانشاهی، پودر قند و... استفاده می‌شود و طعمی لذیذ و دلچسب به آن می‌بخشد. این شیرینی ماندگاری بسیار خوبی دارد و می‌توان آن را به مدت یک ماه درون ظرف در بسته، درون یخچال نگهداری کرد.

شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی طعم ناب خاطره‌های دوران کودکی را می‌دهد. این شیرینی یکی از سوغاتی‌های شهر قزوین است که عموما جزء شیرینی مخصوص عید محسوب می‌شود. نخودچی طرفداران بسیار زیادی در سرتاسر ایران دارد. در تهیه این شیرینی خوشمزه از آرد نخود، روغن جامد ( کرمانشاهی)، هل و... بهره برده می‌شود.  نخودچی یکی از شیرینی‌هایی است که ماندگاری خوبی دارد و می‌توان از آن به مدت یک ماه درون ظرف خشک و در بسته نگهداری کرد.

شیرینی نارگیلی پفکی

شیرینی نارگیلی پفکی، یکی از انواع قرابیه و سوغات مخصوص تبریز است. قرابیه تنوع بالایی دارد و از جمله مدل‌های آن می‌توان به قرابیه بادامی، گردویی و ... اشاره کرد. اما این نوع، به دلیل قیمت مناسب و طعم دلپذیر، توجه افراد زیادی را به خود جلب نموده است. در صورتی که شیرینی‌ها را درون ظرف در بسته و به دور از رطوبت، در یخچال نگهداری کنید، تا یک ماه قابل مصرف هستند.

شیرینی کشمشی

یکی از شیرینی‌های سنتی ایرانی که از گذشته تا کنون طرفداران خود را حفظ کرده، شیرینی کشمشی است. این شیرینی قیمتی مناسب و ماندگاری خوبی دارد و می‌توان برای پذیرایی در دوران عید، از آن‌ استفاده کرد. البته باید گفت که این محصول به شیوه نرم و ترد تهیه می‌شود و هر شخص می‌تواند بنا به سلیقه خود برای خرید اقدام کند. به منظور نگهداری از این شیرینی مخصوص عید، باید آن‌ها را درون کاغذ روغنی گذاشته و درون ظرف در بسته، در یخچال نگهداری کنید!

باقلوا

باقلوا سوغاتی از گوشه گوشه ایران است. برخی از شهرها از جمله تبریز، یزد، اصفهان و... باقلوای مخصوص به خود را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. این شیرینی مخصوص نوروز عموما طرفداران زیادی دارد و یکی از اصیل‌ترین شیرینی‌ها برای پذیرایی از عزیزان در روزهای سال نو است.

شیرینی های مناسب برای مراسم سال نو

همه افراد در لحظات خوش و اتفاقات به یاد ماندنی خویش، شیرینی پخش می‌کنند. یکی از بهترین اتفاقات که هر ساله همه ایرانی‌ها در اواخر اسفندماه خود را برای آن آماده می‎‌کنند؛ جشن سال نو یا نوروز است. یکی از اجزا جدا نشدنی از سفره‌های هفت سین، شیرینی‌های سنتی ایرانی هستند که علاوه بر قیمتی مناسب و ماندگاری بالا، خاطراتی از دوران گذشته را برای همگان زنده می‌کنند. شیرینی‌ مخصوص عید باید ماندگاری بالایی داشته باشد چراکه با شروع سال نو اقوام و آشنایان از اول تا سیزدهم فروردین ماه به دیدار یکدیگر می‌روند و کام یکدیگر را شیرین می‌کنند از این جهت باید مقدار زیادی شیرینی درون خانه برای پذیرایی موجود باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های شیرینی‌های مخصوص نوروز ماندگاری آن‌ها است و شیرینی‌های سنتی از جمله نخودچی، برنجی، کشمشی و... این موارد را یکجا درون خود دارند.