مقالات تاریخچه کاپ کیک
28 شهریور 1400

تاریخچه کاپ کیک

کاپ کیک یک کیک کوچک تک نفره است که در ظرفی به شکل فنجان پخته شده و معمولاً با پودر قند یا موارد دیگر تزئین می‌ شود. امروزه کیک‌ ها به یک مد عجیب و تجارتی پررونق تبدیل شدند.

کیک‌ ها به شکل خاصی از زمان‌ های قدیم وجود داشتند، و تاریخچه کیک‌های گرد امروزی با پودر قند همزمان با پیشرفت در تکنولوژیِ مواد غذایی مانند: فر های بهتر، قالب‌های فلزی کیک و تصفیه شکر به قرن هفدهم باز می‌ گردد. در حالی که نمی توان گفت چه کسی اولین کاپ کیک را درست کرده، می‌توانیم نگاهی به اولین شیرینی‌ ها و دسرها بیندازیم.

فنجان به فنجان:

در ابتدا، قبل از اینکه قالب‌ های مافین و کیک تهیه شوند، کیک‌ ها در کاسه‌ های کوچک سفالی به نام رامکین پخته می‌ شدند. از لیوان‌ های چای‌ خوری و دیگر لیوان‌ های سرامیکی نیز استفاده شد. کمی بعد نانوایان اشکال استاندارد اندازه گیری حجم مواد یعنی فنجان را برای دستور غذا استفاده کردند. یک چهارم کیک رایج شد، بنابراین از چهار ماده اصلی استفاده شده در دستور العمل‌ های کیک برای نام‌ گذاری استفاده شد: ۱ فنجان کره، ۲ فنجان شکر ، ۳ فنجان آرد و ۴ عدد تخم مرغ.

منشاء اسم کاپ کیک:

اولین باقری که از کلمه کاپ کیک به صورت رسمی استفاده شد، سال ۱۸۲۸ بود که در کتاب دستور پخت آشپزی الیزا لزلی نوشته شد. الیزا لزلی، نویسنده و خانه‌ دار آمریکایی قرن نوزدهم، چندین کتاب آشپزی محبوب و اتفاقاً چندین کتاب آداب معاشرت نیز نوشت.

البته کیک‌ های کوچکی که کاپ کیک نبودند، پیش از سال ۱۸۲۸ وجود داشت. به عنوان مثال در سال ۱۷۹۶ دستور پخت کیکی که در فنجان‌ های کوچک پخته می‌ شود توسط آملیا سیمونز در کتاب آشپزی آمریکایی نوشته شده است.

با این حال، اکثر مورخان غذا دستور کاپ کیک الیزا لزلی در سال ۱۸۲۸ را مهم‌ تر می‌ دانند بنابراین او را مادر کاپ کیک نامگذاری کردند.

پیشنهاد میکنیم مقاله فواید کیک رو هم بخونید.

 

رکورد جهانی کاپ کیک:

طبق رکورد های گینس، جورج تاون که اصالتا اهل استرلینگ ویرجینیا بود، بزرگترین کاپ کیک جهان با وزن ۱,۷۷۶,۶ کیلوگرم را در ۲ نوامبر سال ۲۰۱۱ بود. برای پخت این کیک، فر و تابه به صورت سفارشی ساخته شد تا قالب به راحتی در آن جمع نشود.

گران ترین کاپ کیک جهان، کیک فوندانتی با قیمت ۴۲ هزار دلار بود که با ۹ الماس گرد ۰,۷۵ قیراطی و با یک الماس برش گرد ۳ قیراطی تزئین شده بود.

برای سفارش و خرید انواع کاپ کیک‌ های تازه، زیبا و باکیفیت ما روی لینک زیر کلیک کنید.