مقالات معرفی 6 شیرینی‌ سنتی کرمانشاه
9 اسفند 1400

معرفی 6 شیرینی‌ سنتی کرمانشاه

کرمانشاه یکی از شهرهای زیبای ایران است که سوغاتی‌های زیادی دارد. یکی از سوغاتی‌های اصلی این شهر، شیرینی سنتی کرمانشاه است که در سبک‌های مختلفی در بازار این شهر موجود می‌باشد. در این مطلب از سایت رنگینک 6 شیرینی سنتی و معروف کرمانشاه را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع شیرینی‌‌ سنتی کرمانشاه

مردم کرمانشاه در برنامه غذایی و تنقلات خود از شیرینی‌های سنتی بسیاری از جمله نان کلانه‌ی معروف کرمانشاه، قاووت، نان برنجی، کاک، نان برساق، چیپس خرمالو، نان خرمایی، شیرینی شکری و شیرینی بژی استفاده می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی 6 مدل از انواع شیرینی‌های سنتی کرمانشاه بپردازیم.

1. نان برنجی

نان برنجی شیرینی سنتی کرمانشاه و سوغات مخصوص این شهر است. شهر کرمانشاه، در قدیم در مسیر جاده ابریشم و کربلا قرار داشته است. مسافران این مسیر همواره به دنبال ماده‌ای باارزش غذایی و ماندگاری بالا برای رفع گرسنگی خود بوده‌اند که نان برنجی بهترین گزینه برای رفع این نیاز به شمار می‌رفت. نان برنجی دارای خواصی مثل بالابردن قند خون، تقویت‌کننده معده و البته شیرینی چاق‌کنندهای است که خوردن آن برای افرادی که رژیم چاقی دارند توصیه می‌شود. نان برنجی به زمان حکومت قاجار برمی‌گردد و از آن زمان به بعد تبدیل به یکی از سوغاتی‌های معروف کرمانشاه شده است. برای تزیین نان برنجی مانند شیرینی کلمپه از مهر نان برنجی استفاده می‌کنند.

برای پخت این شیرینی سنتی کرمانشاه از موادی مثل: آرد برنج، آرد گندم، پودر شکر، روغن جامد، تخم مرغ، گلاب و روغن کرمانشاهی استفاده می‌شود.

2. نان شکری

یکی از خوشمزه‌‌ترین سوغاتی‌های شهر کرمانشاه نان شکری است که در دو نوع نان شکری ساده و پسته‌ای پخته می‌شود. به دلیل تزئین این نوع شیرینی با شکر، به اسم نان شکری معروف شده است. بهترین نوع نان شکری با روغن کرمانشاهی پخته می‌شود. این شیرینی عطر و طعم خاص دارد، دارای ماندگاری بالایی نیز است که به همین دلیل این شیرینی سنتی کرمانشاه یک انتخاب مناسب برای خرید شیرینی عید محسوب می‌شود.

3. شیرینی کاک

شیرینی کاک یک شیرینی سنتی است که به اسم یوخه در شهر شیراز شهرت دارد. این شیرینی سوغات خوشمزه شهرهای خرم‌آباد، کرمانشاه و شیراز به حساب می‌آید که کاک کرمانشاه شهرت بیشتری نیز دارد.

برای پخت این شیرینی سنتی کرمانشاه از موادی مثل: آرد گندم، شکر یا آرد قند، دارچین، تخم مرغ، روغن، هل می‌توانید استفاده کنید.

4. نان ‌خرمایی

حتما طعم بی‌نظیر شیرینی خوشمزه خرمایی که شیرینی بومی شهر کرمانشاه است را تا به حال تست کرده‌اید. این شیرینی مقوی به دلیل داشتن خرما، بسیار مقوی و مفید است. خوردن نان خرمایی پسته‌ای کرمانشاهی به همراه یک فنجان چایی می‌تواند خستگی شما را از بین ببرد. خوردن نان خرمایی که یک شیرینی سنتی کرمانشاه است می‌تواند در روز مانع ضعف‌ شما شود و همچنین قند خون شما را تنظیم می‌کند.

5. نان برساق

نان برساق، از جمله نان‌های سنتی و محلی استان کرمانشاه است که دارای عطر بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای است که هر انسانی را مدهوش می‌کند. این نان‌ تازه که در تنور گرم خانگی و با دستانی مملو از عشق مادران و زنان هنرمند سرزمین‌مان طبخ می‌شود، با عطر و طعم لذیذی که دارد بهانه‌ای برای جمع شدن افراد خانواده در کنار یکدیگر محسوب می‌شود.

6. شیرینی بژی

سبد غذایی مردم استان کرمانشاه از شیرینی‌های سنتی و بومی لذیذ با تنوع بی‌نظیری برخوردار است. از جمله این شیرینی‌ها، شیرینی بژی که دارای عطری بی‌نظیر و طعمی فوق العاده است، نام دارد. از این شیرینی هنگام صرف صبحانه نیز همانند نانی لذیذ استفاده می‌شود.

برای پخت این شیرینی سنتی کرمانشاه از موادی مثل: شیر، روغن حیوانی، رازیانه، زیره، شکر، آرد (آرد مخصوص نان سنگک)، زعفران و روغن حیوانی (روغن کرمانشاهی) استفاده می‌شود.

خرید شیرینی سنتی کرمانشاه

پیشنهاد ما به شما عزیزان امتحان کردن این شیرینی‌های لذیذ سنتی کرمانشاه است. شهر کرمانشاه دارای آب و هوایی خاصی است که این نوع آب و هوا در پخت و طعم بی‌نظیر انواع شیرینی‌های سنتی تاثیرگذار بوده است. در صورت تمایل به خرید انواع شیرینی‌های سنتی کرمانشاهی می‌توانید به وبسایت فروشگاهی رنگینک مراجعه کنید.