مقالات پیامبر آشپز و اولین دسر تاریخ!
27 تیر 1400

پیامبر آشپز و اولین دسر تاریخ!

بسیار خب، وقت آن رسیده که با این دسر هوس‌انگیز و تاریخچه آن آشنا شوید.
عاشورا (که عاشور تلفظ می‌شود) و آن را پودینگ نوح نیز می‌نامند، یک شیرینی ترکی با اصالت ارمنی است و داستانی غیرعادی دارد.

  • افسانه‌ای ترکی که عاشورا را به عنوان قدیمی‌ترین دسر جهان می‌شناسد، می‌گوید که در واقع این حضرت نوح بود که برای اولین بار این پودینگ را درست کرد و به همین علت نام آن، پودینگ نوح است. بر اساس این افسانه، پس از گذشت روزهای طولانی، رفته رفته مقدار موادغذایی کاهش می‌باید بنابراین مقادیر کمی از مانده آن‌ها را درون قابلمه ریخته و با هم می‌پزند. نتیجه این اتفاق پودینگی بود که در طول قرن‌ها سفر کرده و امروزه توسط بسیاری از آشپزها در آشپزخانه‌ های مدرن ترکیه شناخته شده است.

این پودینگ چیزی فراتر از یک دسر خوش‌طعم است چرا که برای سیستم ایمنی بدن خصوصاً در ماه‌های زمستان بسیار مناسب است. از آنجا که این پودینگ با گندم پخته می‌شود، غنی از کربوهیدرات و کالری است که شما را گرم نگه می‌دارد و انرژی لازم را برای فعالیت و سالم ماندن به شما می‌دهد. هم‌چنین مغزهای موجود در عاشورا، آهن، کلسیم، ویتامین E و ویتامین B بدن شما را تأمین می‌کنند.

در ترکیه، عاشورا در ماه محرم، اولین ماه تقویم اسلامی پخته می شود که از ۲۵ اکتبر آغاز می‌شود. همچنین عاشورا روز دهم‌ ماه محرم است و در آن روز مراسم عزاداری برگزار می‌گردد. در این روز کشتی حضرت نوح در کوه عرفات، در ارمنستان گذشته و ترکیه امروزی به گِل نشست. جدا از این اتفاق، این روز به دلایل مذهبی دیگری نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در روز دهم محرم، حضرت ابراهیم از آتشی نجات یافت که توسط نمرود منجنیق شد، حضرت ادریس را نیز در آن روز به بهشت بردند، پشیمانی حضرت آدم پذیرفته شد، حضرت موسی و قومش از دریای سرخ در امان ماندند و سلامتی حضرت ایوب دوباره بازگشت. برای مسلمانان شیعه، روز دهم محرم روزی است که آنها برای مصیبت حسین، پسر حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) - نوه پیامبر اسلام (ص) - عزاداری می‌کنند. روز عاشورا برای مسلمانان در همه جا یادآور فداکاری های انبیا برای بشریت است و به همین ترتیب به روزی برای بزرگداشت آنها تبدیل شده است.

پودینگ عاشورای حضرت نوح دستورالعمل خاصی نداشته و صدها مدل مختلف از همان دستورالعمل وجود دارد. این پودینگ مقوی و خوشمزه با هر آنچه در دسترس دارید تهیه می‌شود. مواد اصلی تشکیل دهنده آن غلات کامل، گندم یا جو، زردآلو، کشمش، مویز، انجیر، آجیل کاج، گردو، فندق، نخود و لوبیای چشم بلبلی است. این دستورالعمل به شما فرصتی می‌دهد تا طبق سلیقه خود با مواد بازی کنید. پودینگ اصلی با گلاب درست شد تا به آن طعم بدهد اما جایگزینی گلاب با لیمو یا پرتقال به عهده آشپز است.

عاشورا هنگام پخت به مقدار زیاد درست می شود تا بتوانید با دوستان، خانواده، همسایگان، همکلاسی‌ها و همکاران تقسیم کنید. عاشورا به عنوان نماد صلح و دوستی نیز شناخته می‌شود و در خانه‌های مسلمانان با دعاهای ویژه سلامتی، سعادت، صلح، ثروت و موفقیت پخته می‌شود. در خانه‌های مردم ترکیه مرسوم است که کاسه های این پودینگ خوشمزه را بین مردم تقسیم می‌کنند و معتقدند که با برکت است.