مقالات 10 راز ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال
4 دی 1400

10 راز ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی با زحمت بسیار کیک می‌پزید و یا حتی از بیرون آن را تهیه می‌کنید، پس از یک یا چند روز کیک شما بیات و خشک می‌شود. ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال مستلزم رعایت یکسری نکاتی است که باید حتما آنها را رعایت فرمایید. در ادامه همراه ما باشید تا با 10 راز ماندگاری کیک در یخچال آشنا شوید.

ویژگی تعیین کننده ماندگاری کیک

قبل از آن که به نکات ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال بپردازیم، دو ویژگی مهم که در خواص کیفی و ماندگاری کیک تاثیرگذار است را بررسی خواهیم کرد. رطوبت و فعالیت آب آزاد در کیک از جمله خواصی هستند که ماندگاری و کیفیت کیک و شیرینی را تعیین می‌کنند. به طور کلی چنانچه بتوان علیرغم حفظ رطوبت کیک میزان آب آزاد آن را کاهش داد، کیک شما بافتی نرم، لطیف و ماندگاری بالایی خواهد داشت.

نکات ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال

به دلیل استفاده از تخم‌مرغ، شیر و یا خامه در ترکیب کیک و شیرینی، دوره ماندگاری آن‌ها کوتاه خواهد بود و توصیه می‌شود حتما باقی‌مانده کیک و شیرینی را در یخچال نگهداری نمایید و در محیط آزاد به مدت طولانی قرار ندهید. رعایت نکات زیر تاثیر زیادی در ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال دارند.
  • ترجیحاً کیک را داخل نایلون تمیز پیچیده و درون یک ظرف کاملا دربسته قرار دهید تا از ورود هوا به داخل آن جلوگیری شود و درنهایت درون یخپال بگذارید.
  • حداکثر تعداد روزی که می‌توانید کیک را در یخچال نگهداری کنید 2 تا 4 روز می‌باشد.
  • در صورت نگهداری بلند مدت از کیک، می‌توانید آن را درون ظرف دربسته پوشیده از سلفون بگذارید و در فریزر قرار دهید.
  • اگر کیک و شیرینی مصرفی دارای خامه باشد، پیشنهاد می‌شود بیش از 24 ساعت در یخچال نگذارید و آن را در زمان کوتاه مصرف نمایید. اگر کیک‌های خامه‌ای بیش از 2 ساعت بیرون از یخچال بماند نباید آن را مصرف کرد. به این دلیل که احتمال مسمویت را در افراد به خصوص کسانی که دچار بیماری زمینه‌ای هستند، افزایش خواهد داد.
  • بهتر است 15 دقیقه قبل از استفاده، کیک را از یخچال خارج نمایید تا برای سرو آماده شود.
  • کیک با فراستینگ باترکریم را می‌توان به مدت دو روز در دمای اتاق نگهداری کرد، اما اگر به زمان بیشتری برای نگهداری نیاز دارید، کیک را در یک ظرف دربسته بگذارید و در یخچال نگهداری کنید.
  • برای ماندگاری چیزکیک‌ در یخچال، به دلیل استفاده بالای لبنیات در آن، حتماکیک را در ظرف دربسته قرار دهید.
  • اگر پس از چند روز مشاهده کردید که کیک به سمت خشک شدن می‌رود، استفاده از چند برش سیب و یا نان نمدار در ظرف کیک می‌تواند تاثیرگذار باشد.
  • در صورت نگهداری از کیک‌های با روکش فوندانت، کل آن را کاور نمایید و سپس در یخچال قرار دهید. در غیر این صورت دمای هوای یخچال باعث خشک شدن فوندانت رویی کیک خواهد شد.
10)به منظور تازه ماندن بیسکوییت‌ها آن‌ها را در ظرف‌های غیرپلاستیکی بگذارید و جهت حفظ بافت ترد چند حبه قند را در کنار بیسکوییت‌ها قرار دهید و در ظرف را محکم ببندید. مطمئن باشید با رعایت نکات گفته شده ماندگاری کیک و شیرینی در یخچال به درستی انجام می‌پذیرد و از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری خواهد شد. بهتر است برای نگهداری کیک و شیرینی در طولانی مدت آن را بسته بندی و سپس در فریزر قرار دهید.