مقالات طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی
22 فروردین 1401

طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی

شیرینی نخودچی یکی از شیرینی‌‌‌های پرطرفدار ایرانی است که اصالت آن به قزوین باز می‌گردد. امروزه این شیرینی خشک به یکی از پر طرفدارترین شیرینی‌ها در تمام شهرهای ایران تبدیل شده است و این اتفاق، دلایل زیادی دارد. از مهم‌ترین دلایل محبوبیت شیرینی نخودچی در بین ایرانیان می‌توان به کم شیرین بودن شیرینی نخودچی، کوچک بودن، دستور پخت آسان و از همه مهم‌تر، طعم بسیار خوب آن اشاره کرد. علاوه بر موارد گفته شده، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پذیرایی از مهمانان به ویژه در ایام سال نو و دید و بازدید‌های نوروزی، شیرینی نخودچی است. به همین خطر ما تصمیم گرفتیم در این مقاله طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی را به شما آموزش دهیم پس با  ما همراه باشید.  
مواد لازم مقدار لازم
آرد نخودچی نیم کیلو
هل سبز ساییده شده 1 قاشق مرباخوری
پودر قند 250 گرم
روغن جامد 250 گرم
   

طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی:

 

مرحله اول:

برای اولین قدم، آرد نخودچی را الک می‌کنیم. سپس پودر قند را الک کرده و با روغن جامد مخلوط می‌کنیم. حالا ترکیب به دست آمده را به خوبی ورز می‌دهیم تا ظاهری شبیه به خامه به خود بگیرد.  

مرحله دوم:

در این مرحله هل ساییده شده و آرد نخودچی الک شده را کم کم به ترکیب پودر قند و روغن جامد اضافه می‌کنیم و آن قدر ورز می‌دهیم تا مواد به خوبی منسجم شوند و از حالت شکنندگی نداشته باشند.  

مرحله سوم:

مواد آماده شده را در کیسه فریزر ریخته و برای 6 الی 24 ساعت داخل یخچال قرار می‌دهیم تا به خوبی استراحت کند.  

مرحله چهارم:

پس از استراحت کردن مواد، آن را از یخچال خارج کرده و روی یک سطح صاف پهن می‌کنیم. در این فاصله فر را روشن می‌کنیم تا گرم شود. حالا خمیر را قالب می‌زنیم و اگر ضخامت آن مناسب نبود، دوباره خمیر را متناسب با ضخامت قالب پهن کرده و مجدد قالب می‌زنیم.  

مرحله پنجم:

در این مرحله کف قالب را کاغذ روغنی قرار می‌دهیم و شیرینی‌های قالب زده را داخل آن می‌چینیم. سپس سینی فر را برای 15 تا 20 دقیقه در فر با دمای 170 درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم.  

مرحله ششم:

وقتی شیرینی‌های پخته شده را از فر خارج کردید، اجازه دهید تا هم دمای محیط شده و سپس آن‌ها را در ظرف دلخواه بچینید. بلافاصله پس از خروج شیرینی نخودچی خانگی خود از فر، به آن‌ها دست بزنید چرا که در زمانی که بسیار ترد و شکننده هستند و با یک تماس کوچک فرو پاشیده می‌شوند.  

مرحله آخر:

در نهایت می‌توانید شیرینی را به دلخواه با سیاه دانه، کنجد و خلال یا پودر بسته و بادام تزیین کنید.    

نکات کلیدی در تهیه شیرینی نخودچی خانگی:

 
  1. هر چه خمیر بیشتر استراحت کند، بهتر پخته خواهد شد.
  2. در صورت منجسم نبودن مواد شیرینی، یکبار آن را از چرخ گوشت رد کنید.
  3. پس از گذشت 15 دقیقه از قرار دادن شیرینیها در فر، یکی از آن‌ها را با کارد از وسط نصف کنید تا مطمئن شوید که به خوبی پخته شده‌اند.
  4. برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی می‌توانید کره را جایگزین روغن کنید.