مقالات نکاتی در مورد پخت کیک
31 خرداد 1400

نکاتی در مورد پخت کیک

امروز قراره نکاتی در مورد پخت یاد بگیریم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

?۱. فر خود را کامل بشناسید:


اگر قصد خرید فر دارید حتما فری را انتخاب کنید که دماسنج‌ داشته باشد، زیرا به شما دمای واقعی کیک را نشان می‌دهد، تا کیک نه خیلی پخته و نه خیلی خام شود، این بهترین روش برای اطمینان از صحت فر شما می‌باشد، برای اطمینان از پخت، کیک را نه خیلی بالا و نه خیلی پایین فر قرار دهید، بلکه باید در وسط فر قرار بگیرد، در غیر این صورت ممکن است کیک یا از بالا و یا از پایین بسوزد.
سعی کنید درب فر را به آرامی ببندید، زیرا اگر با فشار ببندید، حباب‌های هوا که در خمیر گیر کرده‌اند را آزاد می‌کنید، در این صورت شرایط درست شدن کیک را از بین می‌برید.
برای بررسی لطافت و پخت کیک خیلی آرام وسط کیک را کمی فشار دهید، اگه پف به بالا برگشت یعنی پخته است.
همچنین می‌توانید یک سیخ کبریت یا سیخ خلال را به داخل کیک فرو‌ ببرید و سپس بیرون بیاورید، اگر کیک به سیخ نچسبیده بود یعنی کاملا پخته است.

?۲. به سایز و رنگ تابه دقت کنید:


در یک دستورالعمل ایده‌ آل شما به دو ظرف کیک گرد ۹ اینچی احتیاج دارید و دلیل اهمیت ظرف کیک این است که حجم کیک در حین پخت ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش می‌ یابد، در نتیجه اگر ظرف شما خیلی کوچک باشد، کیک ممکن است سرریز شود.
همچنین رنگ تابه‌‌ی کیک هم بسیار مهم است، به طور مثال: قابلمه‌ های نچسب شیشه‌ ای یا تیره در مقایسه با قابلمه‌ های آلومینیومی به ۲۵ درجه دمای پایین‌تری برای پخت کیک احتیاج دارند.

?۳. از آرد مناسب برای پخت کیک استفاده کنید:


آردها حاوی درصد متفاوتی از پروتئین هستند، هرچه پروتئین بیشتر باشد، گلوتن بیشتری هم دارد، گلوتن بیشتر هم باعث ضخیم تر شدن کیک می‌شود، بنابراین آرد کیک باید کمترین پروتئین را داشته باشد، زیرا بافت آن‌ باید بسیار سبک و لطیف شود، اما آرد نان بیشترین مقدار پروتئین را دارد و به همین دلیل نسبت به کیک دارای بافت ضخیم‌ تری می‌باشد.

?۴. آرد را به جای اندازه‌ گیری با پیمانه، وزن کنید:


اگر ترازوی آشپزخانه ندارید، وقت آن رسیده است که یک ترازوی مناسب خریداری کنید، ترازوهای آشپزخانه بهترین و تنهاترین روش دقیق اندازه گیری آرد می‌باشند.

?۵. به کیک، زمانی‌ برای خنک شدن بدهید:


کیک‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید در ظرف خنک شوند، پس از آن یک بشقاب را روی آن قرار دهید، قالب را برعکس کنید و به آرامی به آن ضربه بزنید یا تکانش دهید تا کیک آزاد شود، سپس با وارونه کردن آن بگذارید طرف دیگر آن‌هم چند دقیقه‌ای خنک شود.

?۶. حرفه‌ای خامه کشی ‌کنید:


یک مقدار شکلات کاکائویی آب‌شده و یا خامه سرد را بر روی لایه‌ی اول کیک قرار دهید و بعد از پخش کردن آن دوباره لایه دوم کیک را روی آن قرار دهید، این‌کار باعث می‌شود تا کیک در حین کار حرکت نکند، سپس با استفاده از کاردک، کل کیک را با یک لایه نازک از خامه یا کاکائو بپوشانید، سپس آن را به مدت ۱۵ دقیقه در فریزر و یا یک الی دو ساعت در یخچال قرار دهید تا به اصطلاح، خودش را بگیرد، سپس آن‌را بیرون آورده و خامه کشی نهایی را انجام دهید، به طوری که ابتدا قسمت فوقانی و سپس کناره‌های کیک را خامه‌کشی کنید.

?۷. برای زیباتر شدن کیک از فوندانت استفاده کنید:


فوندانت ها ترکیبی از ژلاتین ، گلیسیرین و شکر درست شده‌اند که به صورت خمیری به راحتی به هر مدلی که مدنظرتان است قالب می شوند، مواد تشکیل دهنده‌ی آن از خوراکی است، اما طعم خیلی خوبی ندارد، و بهتر است آن را نخورید.